Henna je opäť in, v čom sú jej prednosti?

Indická henna

Henna (Lawsonia inermis) je prírodné farbivo známe najmä z Indie a starovekého Egyptu, kde ju používali na skrášľovanie žien a aj vtedajších mužov. Používa sa ako farba na vlasy, zábal, ale aj dočasné tetovanie – napríklad v arabských krajinách je tradíciou zdobiť telo nevesty pomocou henny. Tento trend  prichádza v posledných rokoch aj k nám. Okrem tohto je veľmi obľúbená henna na vlasy, ktorá vlasy nepoškodzuje, ale naopak posilňuje.

Používaním henny na vlasy sa dopracujete k vysnívaným žiarivo lesklým vlasom aj bez iných podporných prostriedkov. Vaše vlasy sa stanú  tiež silnejšími a zdravšími ako na pohľad, tak aj zvnútra.

Vymenením klasickej farby za hennu predídete umelo pôsobiacim vlasom – nezafarbí  ich všetky v rovnakom tóne a preto pôsobia viac prirodzene s množstvom odleskov. Na slnku môžete byť za ryšavku a pri umelom svetle zase za brunetku. Pozor ale na časové rozostupy medzi hennovaním a farbením klasickou farbou, odporúča sa aspoň mesiac.

2 v 1 farba a zároveň maska na vlasy – farebná henna poskytuje vlasom výživu ako maska, no zároveň plní aj úlohu farby na vlasy. V prípade, že nemáte suchý typ vlasov je pravdepodobné, že nebudete potrebovať žiadne iné masky či zábaly na vlasy, najmä pri častom používaní tejto prírodnej farby.

Henna môže mať veľmi pozitívny vedľajší účinok pre vaše zdravie – zbavenie migrén. Podľa  tradičnej indickej medicíny zábaly z henny pôsobia práve na bolesti hlavy a dokážu niektoré osoby  úplne zbaviť týchto nepríjemných, dlhotrvajúcich migrén.

Na čo sa pripraviť pri hennovaní? Určite nezabudnite na staré uteráky a gumené rukavice, nakoľko henna sa pri nanášaní na vlasy správa inak ako klasická farba a môže opadávať. No dobrou správou je, že citrónovou šťavou ľahko odstránite prípadné škvrny na podlahe, zafarbené ruky alebo časti okolo krku, uší a čela.

Postup pri farbení vlasov:

  • hennu zalejeme horúcou vodou v takom množstve, aby sme miešaním vytvorili konzistenciu podobajúcu sa jogurtu.
  • na dosiahnutie sýtej červenej sa odporúča hennu zaliať červeným vínom alebo ibištekovým čajom, pri medených odtieňoch poslúži zelený čaj či citrónová šťava.
  • hennu rovnomerne nanesieme na vlasy, zabalíme do  igelitovej čiapky a udržiavame v teple, napríklad pomocou nahriateho uteráka.
  • to, ako dlho hennu necháte pôsobiť je na vás. Odporúčaná doba je 1 – 8 hodín, no mnohé ženy ju nechávajú  pôsobiť aj celú noc pre dosiahnutie výraznej farby a intenzívneho zábalu. Odporúča sa tiež prvé dni umývať vlasy čisto prírodným šampónom.

Aj napriek neporiadku a dlhšej dobe čakania oproti používaniu bežnej farby, jednoznačne hennovanie stojí za to – minimálne to aspoň skúsiť. 🙂

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 2.7]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *