Putovanie po Škótsku
Škótsko je čarovný kraj, v ktorom sa divoká príroda prelína so stále živou históriou a ktoré je priam stvorené pre fantastické príbehy o magických bytostiach. Hoci je súčasťou Spojeného kráľovstva po boku Anglicka, Walesu a Severného Írska, vyznačuje sa vlastnou jedinečnou identitou a prastarými zvykmi predávanými z generácie na generáciu, či už máme na mysli kilty alebo hru na gajdy. Vydajte sa s nami objavovať tajomstvá, ktoré škótska krajina chráni pred svetom.
V útrobách Edinburghu
Ideálnym miestom, kde môžete vašu cestu po Škótsku začať je hlavné mesto a kultúrne centrum krajiny, Edinburgh. To preslávilo veľké množstvo historických pamiatok a podujatí, vynášajúc mu prezývku „Atény severu“. Dominantou mesta je rozľahlý hrad Edinburgh Castle postavený v 13.storočí. Jeho pevné múry chránia viaceré pamiatky vrátane korunných klenotov a bájneho kameňa Stone of Destiny. V priestoroch hradu stojí pamätník Scottish National War Memorial a jeho charakteristickou črtou je streľba z kanónu o jednej popoludní.
Z hradu vedie do mesta ulica Royal Mile, na ktorej stoja viaceré dobové sídla, múzeá, galérie, kaviarne a reštaurácie. Zaujímavosťou pre priaznivcov klasickej literatúry je Writer´s Museum, ktoré ponúka viaceré rukopisy a objekty spojené so životom a dielom škótskych autorov ako Robert Louis Stevenson, Sir Walter Scott a Robert Burns. Táto ulica vás napokon dovedie k zámku Palace of Holyroodhouse, čo je oficiálne sídlo britskej kráľovnej počas jej návštevy Edinburghu a počas jej neprítomnosti sú verejnosti prístupné niektoré historické a štátne priestory. V Edinburghu sa oplatí zavítať aj ku gotickej katedrále St. Giles Catedral, Národného múzea Škótska, kráľovskej botanickej záhrade, múzea detstva Not Just for Kids a malebnej mestskej štvrti Dean Village.
Atraktíva mesta Glasgow
Po spoznaní Edinburghu je ďalšou vhodnou zástavkou druhé významné škótske mesto Glasgow. Kedysi skôr strohé priemyselné centrum je dnes srdcom mnohých kultúrnych podujatí, inštitúcií a parkov, ktoré robia pýchu jeho menu znamenajúcemu „pôvabné zelené miesto“. Hlavným sídlom diania v historickej štvrti je námestie George Square, ktoré je skrášlené sochami 12 osobností, ktoré mali svoju zásluhu na rozvoji mesta, od básnika Roberta Burnsa po kráľovnú Viktóriu. Neďaleko sa nachádza najvýznamnejšia historická budova Glasgowa, katedrála St. Mungo, ktorej súčasťou je múzeum St. Mungo Museum of Religious Art and Life, zaoberajúce sa napríklad otázkami života a smrti.
Ak by ste sa cheli dozvedieť viac informácií o výsostne škótskom umení hry na gajdy, zamierte do komplexu National Piping Centre prepojeného s Museum of Piping. Asi vás inak neprekvapí, že Glasgow organizuje každoročne v auguste majstrovstvá hry na gajdy. Mestský prístav je domovom múzea Riverside Museum, škótskej verzie Múzea dopravy, ktorej hlavným klenotom je majestnátna plachetnica Tall Ship. Zeleňou naproti tomu vyniká park Glasgow Green a Kibble Palace v miestnej botanickej záhrade, ktorý je označovaný za jeden z najväčších skleníkov vo Veľkej Británii.
Škótske jazerá a hrady
Po preskúmaní dvoch najväčších miest Škótska je hlavný čas vydať sa do prírody. Len čo vyjdete z Glasgowa severozápadným smerom, ocitnete sa pri nádhernom jazere Loch Lomond, ktoré je najväčšie v Británii a spisovateľ Sir Walter Scott ho počastoval prezývkou „Kráľovná škótskych jazier“. Radi sa sem vydávajú predovšetkým rybári, milovníci pešej turistiky ale aj páry túžiace po romantike, ktorej je im dopriate v historickom sídle Cameron House na brehu jazera.
Keď už sme pri tých jazerách, v Škótsku nemožno nespomenúť jedno, ktoré sa preslávilo po celom svete a to vďaka záhadnej bytosti, ktorá vraj má obývať jeho vody. Loch Ness vďaka svojej slávnej Nessie alebo ak chcete Nessiteras Rhombopteryx priťahuje lovcov senzácií už po celé dekády a napriek tomu, že sa vierohodnejší dôkaz o existencii podvodnej potvorky ešte nepodarilo objaviť, neodráza ich to. O love na Nessie sa najviac informácií dozviete v priestoroch múzeí Loch Nesse Centre and Exhibition a Nessieland. Pri jazere sa nachádzajú aj impozantné ruiny hradu Urquhart, jedného z najväčších opevnení v Škótsku, ktoré rovnako ako Loch Ness obklopuje množstvo legiend.
Pre spoznávanie škótskych hradov je najlepšou základňou „kvetina Škótska“, ako znie prezývka historického mesta a hlavného škótskeho rybárskeho prístavu, Aberdeen. V jeho okolí ležia hrady Crathes, Balmoral (letné škótske sídlo kráľovnej Alžbety II.), rozprávkový zámok Craigievar a výborne zachovaný Fyvie Castle.
Škótska Vysočina a ostrovy
Na hrady je bohatý aj región Highlands, pričom k tým najkrajším tu patrí Cawdor, kde podľa Shakespearovej práce Macbeth zabil kráľa Duncana. Pri jazere Loch Assynt sa zase rozprestiera prírodná rezervácia Inchnadamph, v ktorej útrobách leží rozsiahla sieť jaskýň aj najvyšší vodopád v Británii, Eas a Chual Aluinn Falls. Kroky milovníkov prírody smerujú z Highlands často aj na blízke Shetlandy, Orknejské ostrovy a ostrov Skye v Hebridách, spojený s pevninou aj prostredníctvom mostu. Nuž a napokon ak by vám zostalo na spoznávanie Škótska viac času, neváhajte zamieriť aj na niektoré ďalšie z Hebridských ostrovov, kde sa nachádza aj mýtmi opradená Fingalova jaskyňa a pôsobivý kamenný kruh Calanais Standing Stones, pripomínajúci legendárny Stonehenge.
Fotografia: © BigStockPhoto.com