Vzťahy sú naše bohatstvo. Dokážete si to bez nich predstaviť?
Človek by zrejme bez akýchkoľvek vzťahov k iným nevydržal dlho. Možno to tak nevnímame vždy, ale je to jedno z našich najcennejších bohatstiev. Ľudské vzťahy sa nedajú ničím nahradiť, sú jedinečné. Je to niečo nehmotné, čo nemožno kúpiť. Vzťahy treba žiť a venovať sa im. Nie vždy ide len o priateľstvo, lásku a porozumenie, ale aj o negatívne vzťahy s nepriateľmi a protivníkmi, ktorých nemusíme akceptovať. Všeobecne o vzťahoch by sa dalo písať hodiny.
Otázkou je, či si vzťahy dostatočne vážime a venujeme sa im. Investujeme do nich svoj drahocenný čas, trpezlivosť a úsilie? Vzťahy nám predsa zabezpečujú kontakt s ostatnými, spolupatričnosť a tiež zdieľanie životných momentov. Chtiac či nechtiac, ocitáme sa v nich dennodenne aj bez toho, aby sme si to uvedomovali. Sme v kontakte s mnohými ľuďmi ohľadom rôznych spojitostí.
Realita konfrontovaná s virtualitou
Dnes sa reálne vzťahy dostali do silnej konfrontácie so vzťahmi virtuálnymi, ktoré prežívame na sociálnych sieťach. Neobklopujeme sa skutočnými ľuďmi v reálnom svete, ale ich virtuálnymi verziami. Niektoré vzťahy máme reálne aj v skutočnosti, iné sú len fiktívnymi vzťahmi, ktoré udržujeme na sociálnych sieťach.
Ktorým vzťahom venujeme viac pozornosti a čo je pre nás prvoradé? Internet nám úžasne uľahčuje akúkoľvek komunikáciu aj s blízkymi, ktorí sú od nás vzdialení tisícky kilometrov. Vďaka internetu môžeme vnímať bezprostredné emócie druhých, ktoré by sme asi len ťažko ,,pribalili” k telegramu alebo klasickej SMS. Prioritne by sme sa mali zameriavať na osobný kontakt, ktorý pri četovaní strácame.
Moderné komunikačné technológie nadobro zmazali akékoľvek problémy so vzdialenosťou dvoch komunikujúcich. Len či nespôsobili presný opak medzi ľuďmi, ktorí sú si blízko. V praxi sa často potvrdzuje, že na priateľov nemáme čas. Ak ale žijeme virtuálny svet, ktorý nám dennodenne uberá drahocenné sekundy, reálni priatelia sa našej pozornosti skutočne nedočkajú. Je diametrálne odlišné zdieľať svoje životné okamihy na sociálnych sieťach, ako podeliť sa o ne v skutočnosti medzi svojimi kamarátmi. To isté platí o zverejňovaní rôznych poloprávd a klamstiev. V skutočnosti to ide oveľa ťažšie.
Internet dokáže vzťahom aj pomôcť
Sociálne siete však nepovažujme len za zlo. Pri rozumnom a vyváženom používané dokážu byť veľmi prínosné a užitočné v mnohých veciach. Sami to dobre vieme. Prostredníctvom nich nemusíme naše vzťahy nahradzovať tými virtuálnymi, ale ich posilňovať a využiť internet ako pomoc v ich budovaní.
Skúsme si dať záväzok využívať internet a sociálne siete rozumne, aby nám aj dopomáhali v upevňovaní našich vzácnych priateľstiev a všetkých možných vzťahov.
Fotografia: © BigStockPhoto.com