Spoznávame netradičné grécke ostrovy

Netradičné grécke ostrovy

Okrem veľkej pevninskej časti je súčasťou Gréckej republiky aj niekoľko stoviek ostrovov. A zatiaľčo niektoré z nich ako je Kréta, Rodos či Kos pozná asi každý, iné sú v našich končinách známe trochu menej, hoci ich more, pláže a pamiatky sú nemenej lákavé. Preto si spomenieme niekoľko gréckych pokladov ukrytých vo vodách Egejského a Iónskeho mora.

Hydra

Prístav Hydry má tvar polmesiaca, kotvia v ňom športové jachty aj lode na zámorské plavby a obklopujú ho kuriózne sídla lodníkov a kostolík Panayía. V jeho blízkosti ležia dve hlavné pláže ostrova, Spilla a Hydroneta, ktorých kamenistý povrch zaujímavo kontrastuje s priezračnými vodami tyrkysového odtieňa. Ak dávate prednosť menej frekventovaným plážam, po prechádzke popri pobreží Hydry narazíte na pieskovú pláž Vlychos. Ostrov nie je veľký, ľahko ho prejdete peši, na bicykli alebo na somárikovi, ktorý je bežným dopravným prostriedkom domácich. Popri vašom putovaní môžete obdidovať aj zátoku Kamini s jej malým prístavom a tiež dedinku Castello s ruinami stredovekého hradu, kde si možno výborne oddýchnuť. Na Hydre panuje typicky grécka atmosféra, svoju zručnosť tu predvádzajú mnohí remeselníci a pochúťkou číslo jeden je mandľový koláč amygdalotá.

Paros

Z tunajšieho prístavu Parikía kedysi Gréci vyrážali dobývať zvyšok Stredozemia a zanechali po sebe pôsobivú pamätihodnosť Panayia Ekatontapyliani. Tá je byzantským chrámom postavenom na pozostatkoch starovekej modlitebne a v jej komplexe sa nachádza stovka brán rozličných veľkostí, tvarov a podôb. Okrem historikov priťahuje Paros aj milovníkov adrenalínu smerujúcich na pláž Golden Beach, kde sa konajú každoročne majstrovstvá vo windsurfingu a kitesurfingu. Ostrov Paros sa nachádza v centre súostrovia Kyklady a jeho lákadlom sú tiež malebné dedinky, medzi ktoré patria prístavná Náoussa, horská Léfkes a stredoveká Márpissa neďaleko pláží Loyarás a Písso Livádi.

Patmos

Tento ostrovček je považovaný za posvätné miesto a pýši sa prezývkou „Jeruzalem Egejského mora“, keďže práve tu malo byť spísané Zjavenie Jána, posledná kniha biblického Nového Zákona. Grécka vláda oficiálne vyhlásila Patmos za sväté miesto a jeho význam uznala aj organizácia UNESCO. Apoštol sv. Ján mal začuť hlas boží v roku 95 nášho letopočtu v jaskyni, v ktorej dnes sídli opátstvo Moní Apokalypseos, slúžiace ako hlavné centrum pre náboženské a kultúrne aktivity konajúce sa na ostrove Patmos, obzvlášť v čase osláv Veľkej noci. Patmos je vhodný aj pre prechádzky po prírode, či už sa vydáte do vnútrozemia alebo pobrežia bohatého na dramatické útesy. Najobľúbenejšie plážeKámpos a Grikos, zatiaľčo najlepšiu kuchyňu ponúka dedinka Skála.

Ithaka

Podľa starogréckeho majstra slova Homéra bola Ithaka v antických časoch domovom bájneho kráľa Odyssea, vynikajúceho svojou bystrou mysľou. Prostredie ostrova kúpajúceho sa vo vodách Iónskeho mora je veľmi pokojné a vhodné pre športových nadšencov, ktorí sa tu venujú potápaniu, pešej turistike a lozeniu po skalách. Obľube sa tešia tak tunajšie pláže Filiatró, Dexá a Aetos, ako aj hlavné mesto Ihtaky Vathy, ktoré vyniká svojimi múzeami a ukážkami pravého gréckeho folklóru. Ak budete mať pri preskúmavaní ostrova viac času, zamierte aj do dedinky Stavrós známej svojimi archeologickými nálezmi a Perahóri, kde dodnes ležia medzi dubovými lesmi stredoveké ruiny.

Kárpathos

Tento ostrov si zasluhuje pozornosť vďaka svojej zachovanej prírode, chránenej v útrobách Národného parku Olympos. Park zaberá rozlohu takmer 40 km2 a je spojenením hlbokých lesov a vysokých útesov na pozadí Egejského mora. Tunajšie pláže pokrýva piesok, nie sú preplnené dovolenkármi a v ich okolí natrafíte na viaceré podmorské jaskyne, hlavne v okolí lokalít Arkása a Pygádia. Hlavné mesto Kárpathos založili grécki migranti, vracajúci sa do rodnej vlasti z USA a ostrov si zachováva čaro minulosti, keďže viacerí domáci sa venujú výrobe produktov z dreva a keramiky, ako aj farmárčeniu.

Folégandros

Ostrov učupený v tieni ostrovov Milos a Santorini je priam synonymom romantickej dovolenky. Východné časti Folégandrosa sú posiate útesmi, zatiaľčo tie západné pokrýva viac vegetácie, vody vyvierajúce z prameňov a terasovité políčka. Hlavné mesto Hóra je domovom bielych domčekov s popínavými rastlinami padajúcimi z balkónov a vo výške nad ním stoja pozostatky benátskeho zámku Kastro, ideálne pre panoramatické zábery. Blízko sa nachádza aj zaujímavý kamenný kostolík a vyplatí sa zavítať taktiež do prístavu Karavostasi, kde sa sústreďuje väčšina hotelov a reštaurácií ostrova Folégandros.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *