Turín – mesto medzi nebom a peklom
Hlavné mesto regiónu Piemont v severnom Taliansku je dnes známe predovšetkým ako domovské sídlo automobilovej značky FIAT. História Turína a zoznam pamiatok, ktoré po sebe zanechala je však oveľa dlhšia a bohatšia. Mesto založené v časoch rímskeho impéria bolo domovom mocnej Savojskej dynastie, ktorej snaha aby Turín stál na úrovni Paríža a Viedne zanechala po sebe viaceré paláce. Neskôr sa z Turína stalo centrum Risorgimenta, teda hnutia za zjednotenie Talianska a dnes si zaslúži pozornosť turistov rovnako ako Rím či Benátky. Vydajte sa spolu s nami na prechádzku po Turíne.
Symboly a legendy
Ideálnym miestom, kde možno spoznávanie Turína začať je hora Monte dei Cappuccini na pravom brehu rieky Po. Z tohto vrcholu máte mesto pod vami doslova ako na dlani a v jeho centre sa vypína jeden z hlavných symbolov Turína, Mole Antonelliana. Budova postavená v roku 1863 pôvodne ako synagóga vyniká svojou 168 metrov vysokou vežou a je sídlom filmového múzea Cinema. Podobne ako Monte dei Cappuccini, aj Mole Antonelliana poskytuje vo svojej najvyššej časti pôsobivý pohľad na Turín, pričom do vrcholu veže sa vyveziete futuristickým skleneným výťahom.
Potom čo si pohľad z Montei dei Cappuccini vychutnáte do sýtosti zamierte k chrámu Chiesa della Gran Madre di Dio, o ktorom panujú viaceré legendy. Podľa jednej je kostol vybudovaný na mieste, kde sa pôvodne uctievala egyptská bohyňa Eset a podľa inej je miestom chrániacim bájny Svätý grál. Ak sa od tohto miesta vydáte smerom na západ, po čase prídete na námestie Piazza Statuto, v ktorého centre stojí socha Monumento ai Caduti del Frejus. Kamenný monument bol vztýčený na počesť horského tunela spájajúceho Taliansko s Francúzskom a jeho vrchol zakončuje okrídlená bytosť s päťcípou hviezdou okolo hlavy. Názory na to, či sa jedná o stelesnenie anjela alebo diabla sa líšia. Pri tomto námestí sa v roku 1556 ubytoval slávny astrológ Nostradamus, ktorý o Turíne vyhlásil, že je mestom, v ktorom sa spája nebo, peklo a očistec.
O niečo ďalej natrafíte na palác Palazzio Truchi di Levaldigi, ktorého brána sa nachádza v uličke Portone del Diavolo. Toto diabolské pomenovanie palácu prinieslo jeho klopadlo v podobe tváre démona, ktorému z úst vychádzajú dva hady. Hoci dnes má toto miesto poštové číslo 40, kedysi ho zdobilo číslo 15 a v tým časoch tu sídlila výrobňa tarotových kariet. Zaujímavosťou je, že v tarote je práve karta 15 kartou diabla a v súčasnosti prechádza rovno naproti palácu električka číslo 15.
Turínske múzeá, paláce a posvätné plátno
V Turíne existuje viacero jedinečných múzeí a je len na vás, ktorému z nich dáte prednosť. Veľkej návštevnosti sa teší predovšetkým Museo Egizio v priestoroch Palazzo dell´Academia delle Scienze. Jeho zbierka zahŕňa viac než 5000 historických artefaktov pochádzajúcich zo starovekého Egypta a tvrdí sa, že je druhou najrozsiahlejšou na svete. Súčasťou tejto expozície sú sochy faraónov Ramzesa II. a Thutmoseho III., papyrusy, múmie, sarkofágy a dve pohrebné komory. K významným turínskym múzeam patria okrem toho tiež Museo Nazionale del Risorgimento Italiano zaoberajúce sa talianskym zjednocovacím hnutím a Museo Nazionale dell´Automobile so špeciálnym dôrazom na výrobu áut v Turíne.
Takmer všetky cesty v Turíne vás napokon vždy privedú na námestie Piazza Castello, kde sídli niekdajší kráľovský palác Palazzo Reale. Jeho zbrojnica vlastní jednu z najväčších zbierok zbraní a zbroje v celej Európe, 26 sál Reali Appartamenti sa zase vyznačuje prepychovou dekoráciou. Za pozornosť tu stojí aj knižnica a záhrady Giardini Reali, v ktorých natrafíte na archeologické múzeum Museo d´Antichità. Nad poriadkom v celom kráľovskom komplexe dozerajú sochy Zeusových synov, blížencov Polluxa a Castora, ktorí sú strážcami pokoja námorníkov.
Po boku Palazzo Reale stojí renesančná katedrála San Giovanni Battista nazývaná aj il Duomo. V jej útrobách je chránený jeden z najvzácnejších a najdiskutabilnejších symbolov kresťanstva, Turínske plátno. To je uložené v špeciálnej ohňovzdornej komore a verejnosti sa vystavuje len veľmi zriedkavo. Mnohých pútnikom však stačí vedieť, že sa nachádzajú v tej istej budove a môžu aspoň nahliadnuť na repliku Turínskeho plátna v reálnej veľkosti.
V centre Piazza Castello stojí okrem toho aj ďalší zaujímavý palác, Palazzo Madama. Pôvodne vznikol ako stredoveký hrad na pozostatkoch rímskeho opevnenia a neskôr bol prebudovaný v barokovom slohu. Hostí umelecké múzeum Museo Civico d´Arte Antica, kde prejdete popri dejinách umenia Turínu od dávnej minulosti až do súčasnosti. Okrem malieb a sôch zahŕňa múzeum aj šperky, dobový nábytok, keramiku a predmety zo slonoviny a zo skla.
Fotografia: © BigStockPhoto.com