Objavte blahodarné účinky sauny II.

V chladných zimných dňoch je predstava teplej sauny viac ako príjemná a nedá sa je odolať. Sauna je už synonymom pre wellness, no akej saune dať prednosť? Nechajte si poradiť a zlákať sa do príjemne vyhriatej, celosvetovo obľúbenej – wellness sauny!

Suché saunovanie či švédska sauna

Miestnosť je vyhriata na 100 – 110 °C, ležíte na kvalitných drevených laviciach a cítite sucho, pretože v miestnosti je minimálna vlhkosť 10 – 30 %, ktorá sa počas saunovania zvyšuje nalievaním vody na horúce kamene. Takto by ste sa mali cítiť v tradičnej švédskej saune.

Parná sauna je pre všetkých

V parnej saune dosahuje teplota maximum 60 °C a vlhkosť až 100 %, preto je vhodná aj pre pre ľudí so zdravotnými ťažkosťami. Každopádne predtým než vstúpite do tohto zapareného neba, konzultuje všetko s lekárom. Predstava relaxu na príjemne vyhriatych kachličkách je božská, zvlášť v zime?

Infrasauny liečia

Sú liečivé a hlavne vhodné pre osoby, ktoré zle znášajú vysokú teplotu. Princípom infrasauny je hĺbkové teplo, ktoré stimuluje svaly a orgány, čoho následkom je intenzívne potenie. Zvýši sa prekrvenie organizmu, čím dochádza k odbúravaniu tukových buniek, celulitíde, cholesterolu, jedovatých látok a ťažkých kovov. Infrasauna lieči bolesti, choroby kože, pôsobí antistresovo, zlepšuje rozťažnosť tkaniva a pôsobí blahodarne na reumatické bolesti kĺbov. A čo je dôležité, infrasauny nezaťažujú organizmus.

Vlhká a fínska sauna sú jedno a to isté

Fínska sauna patrí medzi najobľúbenejší typ saunovania. Je charakteristická teplotou kde je 75 – 80 °C a vlhkosť dosahuje až 80 %. Špeciálne riešené vetranie a cirkulácia vzduchu pritom zabezpečujú rovnakú teplotu a vlhkosť v celej saunovej miestnosti od podlahy až po strop. Skúste, možno si ju zamilujete aj vy, práve táto sauna si totiž v poslednej dobe získala najviac fanúšikov a stala sa skutočným trendom.

Lakónium „chladí“

Pripravte sa na skromných 55 °C a o niečo menšiu vlhkosť vzduchu. Práve kvôli týmto parametrom nosí lakónium nálepku „chladná“ obmena fínskej sauny. Lakónium posilňuje imunitný systém a jemne povzbudzuje prekrvenie. Súčasťou procedúry je niekedy aj nanášanie obkladov z kriedového kalu na pokožku, čo vedie k príjemnému peelingovému efektu na celej ploche pokožky tela.

Kaldárium s bylinkami

Túto saunu reprezentujú príjemné bylinné pary, ktoré prinášajú uvoľnenie a regenerujú celé telo. Miestnosť sa zohrieva na 45 °C. Počas bylinkového saunovania dochádza k čisteniu pokožky, dýchacích ciest a uvoľneniu napätia svalov. Liečivé byliny totiž podporujú celý sauna efekt a znásobujú jeho účinky.

Tepidárium od rána do večera

Teplé obkladačky a miestnosť vyhriata na 30 až 40 °C, to je tepidárium. A vedzte, že by ste tu stopercentne vydržali celé hodiny. Týmto typom saunovania posilníte hlavne váš imunitný systém, dokonca bez toho, aby ste zaťažovali krvný obeh.

Sanárium

Ide o variant sauny šetrný ku krvnému obehu. Teplota sa pohybuje medzi 40 – 60 °C, vlhkosť vzduchu medzi 40 – 45 %. Jemné potenie prospieva aj pri vysokom krvnom tlaku a trvalo ho pozitívne ovplyvňuje. Niektoré sanáriá pracujú aj so špeciálnymi farebnými svietidlami, ktoré pôsobia priaznivo na organizmus a sú fototerapeutickou zložkou celej procedúry.

Ruská sauna a breza

V baniach sú kamene zahrievané iba na 60 °C, a tropickú vlhkú klímu zabezpečujú časté nálevy vody. Saunovanie je sprevádzané jemným bičovaním trsom brezových prútov namočených vo vode, ktoré podporuje prekrvenie pokožky.

Maa sauna

Sauna „v zemi“ sa odlišuje od bežných typov sauny druhom stavby, klímou a atmosférou. Sauna je do polovice postavená v zemi. Teplota tu dosahuje 110 až 120 °C, ale napriek tomu je tu mierna klíma a horúčava dobre znášaná. Atmosféru dopĺňa hrejivé svetlo, jemná aróma dreva a upokojujúco plápolajúci oheň.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *