Prežila som vlastné dieťa
Tragédia v rodine, druhá najčastejšia príčina úmrtí adolescentov je samovražda (Joiner, 2002). Prečo sa zabije človek vo veku kedy má všetky dvere dokorán a svet čaká len na neho? Práve preto!
Samovražda
Je daň za civilizáciu. U mladších detí je motivovaná napríklad strachom zo zlej známky alebo tak chcú zabrániť rodičom, aby sa rozviedli. Okolo 15 roku sa motív samovraždy mení. Osobnosť dospievajúceho sa formuje a mladý človek dokáže myslieť a cítiť v „existenčných“ súvislostiach. Vníma svoje nedostatky, otvárajú sa staré traumy a nedoriešené veci. U mladých mužov je dôvodom samovraždy väčšinou práca a konflikty v nej, u žien sú to komplikácie vzťahové a rodinné.
Impulz zabiť sa
Impulzom bývajú hlavne záťažové, zraňujúce, situácie a udalosti, ktoré narúšajú sebaúctu a sebavnímanie, ktorým sa človek nevie prispôsobiť a vníma ich ako nezvládnuteľné. Adolescenti, ktorí sú náchylnejší spáchať samovraždu sa vyznačujú náchylnosťou k stresu. Na svedomí to má nielen genetika, ale aj životné traumy a zlé skúsenosti. Človek sa cíti bezmocný, má pocit beznádeje, že čokoľvek urobí, nič sa nezmení. Keď sa spojí genetika, skúsenosť a impulz vzniká riziko samovraždy.
- hádky,
- odlúčenie od blízkych,
- smrť milovaného človeka,
- rozchod alebo rozvod,
- vzťahové problémy,
- kriminalita, nedisciplinovanosť
- vplyv skupiny a sebapoškodzujúce vzory u kamarátov
- šikana, týranie
- neúspech v škole
- nezamestnanosť a finančná situácia,
- nechcené tehotenstvo,
- zlý zdravotný stav, neliečiteľné ochorenie (HIV, rakovina)
- homosexualita zvyšuje riziko samovraždy až sedemkrát
Anjel strážny
Riziko samovraždy znižuje napríklad priaznivá sociodemografická situácia. Sociálne nárazníky, opora a takisto schopnosť vedieť požiadať o pomoc. Veľmi dôležitý je zvlášť v tomto veku pocit súnaležitosti a spolupatričnosti so skupinou, kde je mladý človek oceňovaný a kde ho majú radi. Základom pre harmonický vývoj človeka sú takisto dobré vzťahy s rodinou. Adolescent môže nájsť vzor alebo podporu aj v rámci širšej rodiny. Môže to byť starý rodič alebo krstná mama. Pre zvládanie záťažových situácií sú zásadné aj povahové črty a temperament. Rovnako tak intelektové schopnosti, za pomoci ktorých si vie adolescent nezvládnuteľné emócie racionalizovať, pochopiť a pracovať tak so záťažovou situáciou. Pozitívnou vlastnosťou je aj otvorenosť voči novým poznatkom, riešeniam a skúsenostiam iných ľudí.
Rodiny odkiaľ pochádzajú samovrahovia
Traumatické rodinné pomery majú na ďalší život mladých niekedy doslova tragický dopad, hlavne ak sa s touto traumou nedokázali vyrovnať.
Predpoklady na samovraždu
- rodičia s psychiatrickými poruchami,
- antisociálne správanie, narkománia alebo alkoholizmus
- výskyt samovraždy alebo pokus o samovraždu v rodine,
- zneužívanie a týranie,
- časté sťahovanie,
- zanedbávanie a scestná komunikácia v rodine,
- časté hádky rodičov/zákonných zástupcov za prítomnosti napätia a agresie,
- smrť alebo rozvod rodičov,
- tlak od rodičov – príliš vysoké alebo nízke očakávania, autoritatívnosť, odmietajúce a emocionálne náročné prostredie, striktné pravidlá,
- adoptované dieťa.
Fotografia: © bigstockphoto