Vycvičte si svoje malé
Niektoré deti sú šikovnejšie, niektoré menej. Kým jedno rozpráva v 12 mesiacoch ako dospelý, iné povie svoje prvé zmutované slovo v troch rokoch. Áno, isté veci sú vrodené, ale dajú sa pozmeniť pôsobením zvonka. Skúste naše cvičenia.
Dieťa potrebuje v prvom rade rešpekt
Pochopiteľne musíte rešpektovať naturel každého dieťaťa a netlačiť ho nad jeho výkonnostný strop. Avšak povedzme si otvorene, niektoré deti sú skrátka pomalšie alebo v určitej oblasti zaostávajú. Prípadne sú len „hravé“ a ignorujú polovicu sveta lebo s vlastným si úplne vystačia. Posudok zrelosti robí väčšinou psychológ. No či je vaše malé pripravené ísť do školy cítite asi aj sami. Škôlka čiastočne cibrí schopnosti vášho dieťaťa, ale o jeho vývoj sa môžete do veľkej miery pričiniť aj sami.
Keď vidíte, že má dieťa medzery v konkrétnej oblasti, skúste sa na ňu zamerať. Hravou formou sa dá zdokonaliť jeho achillova päta až natoľko, že sa stane jeho prednosťou. Najdôležitejšie je rozvíjať jeho schopnosti rovnomerne a pracovať zamerane a systematicky.
Zásady pri cvičení
1. Cvičte denne asi pol hodinu. Dieťa by malo byť sústredené 20 minút čistého času. Treba prekladať jednoduchšie úlohy zložitejšími, aby sa dieťa nevyčerpalo.
2. Nikdy ho nenúťte do cvičenia keď sa mu nechce. Získa k nemu odpor. Skúste ho motivovať pochvalou, odmenou alebo mu podajte cvičenie ako hru.
3. Začínajte vždy s tými cvičeniami, ktoré dieťa zaručene ovláda, aby malo pocit úspechu. Postupne zvyšujte náročnosť a pridávajte aj tie, ktoré mu tak ľahko nejdú.
4. Netreba, aby ste každý deň cvičili všetky cvičenia. Opakujte častejšie tie, s ktorými má dieťa problém, nech si ich zautomatizuje a dostane ich do krvi.
5. Nikdy ho nekarhajte keď sa mu niečo nepodarí.
Jemná motorika
Aby dieťa bez problémov zvládlo písanie v škole je treba, aby boli svaly jeho prstov a rúk dostatočne zrelé a vycvičené.
Cvičenia:
1. „Vytrhovánky“ – dieťa si najprv niečo namaľuje na papier, akou farbou chce, namaľuje „podklad“ a potom z tohto papiera vytrháva obrysy jabĺčok, kociek, stromčekov.
2. Vystrihovanie ľubovoľne širokých strapcov z papiera.
3. Ak sa dá tak skúste upevniť veľký kus papiera na stenu a nechajte dieťa kresliť trasu gúľajúcej sa lopty. Ideálne je ak je „písatko“ hrubé – najlepšia je pastelka alebo krieda.
4. „Papierový sneh“ – dieťa obstriháva rohy papiera, až kým nepostrihá celý papier.
Pozornosť a zrak
Koncentrácia pozornosti, postreh a predstavivosť sú pre učenie veľmi dôležité. Aby dieťa zvládlo nároky školy, je nutné, aby dokázalo zamerať a udržať pozornosť.
Cvičenia:
1. Skúste s dieťaťom rozlišovať predmety v miestnosti. Dajte mu napríklad inštrukciu, aby hľadalo všetky guľaté, drevené alebo farebné predmety, ktoré sú v miestnosti. Ak ste vonku skúste sa s ním zahrať „na autá“, nech napríklad nájde všetky modré autá.
2. Hľadajte rozdiely – v krabičke plnej tmavých gombíkov nájdite tie svetlé (výnimky).
3. Hra zápalky – postavte zo zápaliek viacero jednoduchých vecí ako dom, kocku či slnko a v jednom „obrázku“ vynechajte jednu zápalku. Nechajte dieťa hľadať kde chýba zápalka. Potom sa vymeňte a nechajte vytvoriť obrázky zo zápaliek dieťa.
Fotografia: © bigstockphoto