Stresová inkontinencia u žien je dnes už dobre riešiteľný problém
Sú veci o ktorých sa na verejnosti nehovorí. Iba ak tak v úzkom kruhu rodiny, alebo medzi dobrými a spoľahlivými známymi. Medzi také, a to doslova chúlostivé patrí aj samovoľný, teda našou vôľou neovládateľný únik moču. Z istého pohľadu sa ostýchavosť v takejto situácii dá pochopiť, pretože kto že by sa tým chválil len tak na počkanie. V každom prípade ale musí takto postihnutého človeka vypočuť a prezrieť lekár.
Ani pred ním sa intímne veci nevyslovujú ľahko, no predsa len, u neho je predpoklad, že sa k tomu postaví profesionálne, vypočuje dotyčného človeka a začne hneď konať, aby mu pomohol. Tú prvotnú bariéru treba skrátka prekonať a potom to už ide ako po masle. Pacient ústne popíše svoje subjektívne ťažkosti, tie sa zaznamenajú do dotazníka no a na základe nich sa stanoví vyšetrovací postup a konečná diagnóza s návrhom riešenia.
Únikom moču tvorí celý komplex súvislostí
Samovoľný únik moču ak sa jedná o nežnejšie pohlavie, inak tiež nazývaný inkontinencia u žien je však rozsiahla urologická diagnóza, kedy vyzistiť tú pravú príčinu nie je až tak jednoduché. A práve od jej stanovenia závisí aj účinná liečba.
Podľa lekárskeho manuálu je samovoľný únik moču rozdelený viacero skupín, dve základné urgentná a stresová inkontinencia moču, kombinovaná inkontinencia a mnohé iné ďalšie. Najčastejšie vyskytujúce sa v celoeurópskej populácii je urgentná spolu so stresovou a kombinovanou.
Máloktorá z nich však nemá len jednu jedinú príčinu. Je ich hneď niekoľko a sú vzájomne poprepájané, a navzájom sa ovplyvňujúce. A tak zistíme, že príčinami napríklad stresovej sú pohlavie, vek, nadváha, zlé stravovacie návyky, psychické a neurologické ťažkosti, zvýšený krvný tlak, skrátka viacero nepriaznivých aspektov, ktoré sa stretnú v určitom bode a čase.
Tehotenstvo a pôrod sú základným predpokladom
Stresová inkontinencia postihuje predovšetkým ženy, a to až z dvadsiatich percent. Je to aj preto, lebo u žien sa vyskytuje únik moču v tehotenstve a počas pôrodu, kedy dochádza k výrazným anatomickým zmenám v oblasti panvového svalstva v podobe oslabenia a poklesu panvového dna. Takto zmenené svalstvo sa nedokáže správne podieľať na procese močenia.
Zväčšená telesná hmotnosť zase tlačí na močové ústrojenstvo, a tým vysiela falošný signál do mozgu, že močový mechúr je plný. Keď sa k tomu pridružia ďalšie diagnózy, ako je zvýšený krvný tlak, cukrovka, prípadne nejaké neurologické ochorenia nedobrovoľný únik moču nedá na seba dlho čakať.
Lekár zistí ústnym pohovorom s pacientkou príčiny, vyplnení podrobný dotazník a na základe špeciálnych vyšetrovacích metód a biochemických rozborov stanoví presnú a komplexnú diagnózu. Iba tak následne môže stanoviť, alebo vylúčiť stresovú inkontinenciu, jej závažnosť a spôsob jej riešenia, resp. odstránenia.
Podľa stupňa závažnosti sa určí riešenie
Na to, aby sa vybrala tá správna terapia, musí lekár určiť závažnosť, to znamená stupeň stresovej inkontinencie. Pri tej najľahšej forme, kedy dochádza k úniku moču minimálne, čiže iba po kvapkách, pri občasnom zohnutí sa úplne postačuje konzervatívna liečba, teda celková úprava životosprávy ako je zmena stravovacích návykov, zvýšenie telesného pohybu, a to najmä vykonávanie Kegelových cvikov, vyhýbanie sa záťažovým životným situáciám a podobne. Skrátka ide o to, že riešenie úniku moču je výhradne v rukách pacientky.
Pri druhom stupni závažnosti, kedy moč uniká vo väčšom množstve pri viacerých ľahších aktivitách ako je chôdza, beh, stúpanie po schodoch je už potrebné prepojenie zmeny života pacientky a medikamentóznej liečby. Bohužiaľ, podávanie estrogénu v podobe tabletiek, zatiaľ neprinieslo uspokojivé výsledky, pretože má celý rad nežiadúcich účinkov. Verme, že do budúcnosti sa situácia v tomto smere výraznejšie zlepší k spokojnosti pacientov a lekárov.
Najzávažnejší stupeň stresovej inkontinencii sa prejavuje permanentným súvislým odtokom moču aj pri tej najmenej fyzickej námahe ako je bežná chôdza, zohnutie sa, zmena v intenzite dýchania, alebo podobne.
Tu sa už vyžaduje radikálnejší prístup. Najčastejšie sa vtedy uplatňuje laparoskopický operačný výkon, kedy sa zavedú do tela pacientky špeciálne pásky, ktoré majú za úlohu optimalizovať močenie. Pomerne úspešnou invazívnou metódou je aj vstreknutie prostredníctvom injekčnej striekačky hovädzieho, alebo bravčového tuku do oblasti krčka močového mechúra.
Inkontinenčné pomôcky pomôžu prekonať nepríjemnosť
Pokiaľ sa stresový únik moči nestabilizuje do prijateľnej normy, sú tu inkontinenčné pomôcky špeciálne pre ženy ako vložky, plienky a plienkové nohavičky, ktoré majú za úlohu vhodným spôsobom zachytiť a neutralizovať unikajúci moč.
Sú tak navrhnuté, že človek môže s nimi zájsť aj do spoločnosti medzi ľudí bez toho, že by si všimli niečo nezvyčajné. Lebo načo si nahovárať, že únik moču je niečo normálne. Takže ak je to nutné, treba jednoducho zájsť do predajne pre hendikepovaných a pýtať si pomôcky pre zdravotne postihnutých. Mnohé z týchto pomôcok sú dostupné na predaj aj online na internete od rôznych renomovaných výrobcov.
Fotografia: © holdosi/pixabay